Severočeské algeziologické dny 2023 v Ústí nad Labem: Periartikulární intervence

Proběhlo první z českých setkání algeziologů v roce 2023 v Ústí nad Labem. Přinášíme Vám ještě „horkou“ přednášku doc. Kozáka na téma periartikulární blokády a intervenční možnosti ovlivnění kloubních bolestí.

Pro úplnost celý program symposia Severočeksých algeziologických dnů 2023 ZDE

ABSTRAKT:

NEUROGENNÍ  KLOUBNÍ BLOKÁDY

Kozák J. , Kozák.Š

Intervenční metody k ovlivnění bolestí kloubů  se nejčastěji provádí   periartikulárně , či intraartikulárně  s aplikací lokálních anestetik  , steroidů  a v posledních letech  i s užitím dalších látek  včetně   preparátů plazmy.  V našem sdělení   se zabýváme   kloubní analgezií  ovlivněnínm nervového zásobení  a  možnostmi  optimální navigace k výkonům.

Metodika

K obstřikům i    aplikacím RF proudů   se používá k navigaci  nejčastěji  RTG/ (skiaskopie) a USG  , porovnáváme proto  jejich výhody a nevýhody.

 

 

Výsledky

Při provádění těchto metod   se  zaměřujeme  zejména na velké klouby HK i DK  a ovlivnění jejich senzitivní nervové inervace. V oblasti neuroaxiálních bolestí     je cíleno především  na facetové  klouby  páteře  a  sakroilikální skloubení  a jejich inervace . Pacienty nejprve  testujeme nervovými  blokádami  pod USG, při pozitivní  analgetické odezvě potom  aplikujeme radiofrekvenční termoablac  (u facetového syndromu a   sakroiliakálního kloubu ) resp.  u ostatních nervových struktur v periferii,  pulzní radiofrekvenční proudy (rovněž u sakroiliakálního kloubu).  V minulém roce se provedlo na oddělení CLB. FNM 122 neuroaxiálních  blokád tohoto typu  a 63 bloků periartikulárních  u  velkých kloubů HK i DK .  Většina   intervenčních výkonů byla provedena  nejprve testem s lokálním anestetikem a následně  ošetřena pomocí  RF metod.

Závěr

U kloubních bolestí   zejména degenerativní etiologie  se  historicky nejčastěji používají  intraartikulární a periartikulární obstřiky , které však mají svá známá rizika .     Ovlivnění nervového senzitivního zásobení kloubních struktur  je   méně rizikové a při použití radiofrekvenčních metod  je možné dosáhnout i dlouhodobějšího analgetického efektu .

Profilewp-user-avatar wp-user-avatar-100 alignleft photo ofKozak   MUDr. Šimon KozákCentrum léčby bolesti a Neuromodulační centrum Kliniky anesteziologie a resuscitace 3.LF UK a FNKV

 

Nejnovější komentáře

Avatar
aIBzXQFpufbP
25. 3. 2024

PJAptQNgixcoM

Přidat komentář

Jste registrováni? Přihlašte se

Přidáním komentáře souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů